Almanya'da Eğitim

Almanya'da Eğitim

Öğrenim harcının olmadığı/ çok az olduğu, dünyanın önde gelen üniversitelerine ev sahipliği yapan Almanya, kısa zamanda uluslararası öğrenciler arasında öğrenim amaçlı olarak en çok tercih edilen ülkelerden biri olmuştur. Aynı zamanda çok sayıda çokuluslu şirkete de ev sahipliği yapmakta ve dinamik, kültürel ve tatmin edici bir öğrenim deneyimi sunmaktadır.


 

Almanya'da eğitim hakkında bilinmesi gerekenler 

Almanya yabancı öğrencilere üniversitelerini açan ve farklı ülkelerden öğrencilere lisans ve yüksek lisans eğitimi sağlayan bir ülkedir. Ülkede on binlerce Türk öğrencide eğitim yapmaktadır. Almanya yılda yaklaşık 350,000 civarında uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Alman üniversiteleri ağırlıklı olarak devlet sistemine tabidir ve düşük harçlar ile eğitim vermektedirler. Alman üniversitelerinde ağırlıklı olarak eğitim dili doğal olarak Almancadır. Ancak bazıüniversiteler lisans ve yüksek lisans seviyesinde İngilizce eğitim vermektedirler.

Alman üniversitelerinde eğitim yapan yaklaşık 350,000 civarında yabancı öğrenci toplam üniversite öğrencileri içinde yüzde 13 civarında bir oranı teşkil etmektedirler.

Eğitim standartları ve kalitesinin yüksekliği ile ünlü 84 Milyon nüfuslu Almanya’da 300 üniversite bulunmaktadır, bu üniversitelerin 233'ü devlet 67'i ise özel üniversitedir. Uluslararası öğrenciler bu üniversitelerde; tıptan, mühendisliğe, ekonomiden, psikolojiye kadar çok geniş alanda kalitelieğitim alabiliyorlar. Alman üniversitelerinin tamamına YÖK tarafından denklik veriliyor. Ayrıca Alman üniversitelerinden alınan diploma Amerika, İngiltere, Avustralya, Kanada ve diğer AB ülkeleriyle beraber tüm dünyada da geçerlidir.

Almanya'da  devlet üniversitelerinde genelde ülkemizde olduğu gibi öğrenciden sadece yıllık harç ücreti alınıyor. Yıllık devlet üniversite harç ücretleri 500 ila 1000 Euro arasında değişiyor. Özel üniversite ücretleri ise 5,000-30,000 Euro arası değişmektedir.

Üniversite sınavında taban puanı geçip, Türkiye’de herhangi bir özel üniversite ya da devlet üniversitesinde 4 yıllık bir bölümde okumaya hak kazanmış öğrenciler kayıtlarınıkolaylıkla Almanya’da bir üniversiteye yaptırabiliyor. 3 yıl süren lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler mezun olduktan sonra 2 yıl süren yüksek lisans eğitimlerine devam edebilir ya da 1 yıl içinde iş bulmaları durumunda Almanya’da ikamet ve çalışma izni elde edebilirler.

Bir öğrencinin Almanya’daki yaşam giderleri, ülkemizde ki büyük şehirlerdeki yaşam giderleri ile kıyaslandığında çok da farklı değildir. Almanya’da bir öğrencinin konaklama ve yemek giderleri dahil aylık masrafı yalnızca 650 – 750 € arasında değişir. Ayrıca, Almanya’nın öğrencilere tanıdığı180 gün yasal part-time çalışma izni ile öğrenci eğitim ve yaşam giderlerini daha da azaltabilir. Almanya'daki üniversitelerde öğrenciler için çeşitli konaklama imkanları bulunuyor. Öğrenciler, üniversite yurtlarında, özel yurtlarda veya öğrenci evlerinde konaklayabiliyorlar. Konaklama ücretleri ise 300 ila 400 Euro arasında değişiyor.

Almanya’da eğitim yapan uluslararası öğrencilerin büyük kısmını Çin, Rusya, Bulgaristan, Polonya ve Avusturya’dan gelen öğrenciler oluşturmaktadır. 

Alman üniversitelerinde uluslararası öğrenciler en çok; mühendislik, iktisat, sosyal bilimler, hukuk, dil ve kültürel çalışmalar, bilgisayar bilimleri, tıp, sanat, müzik ve spor alanlarını tercih etmektedirler.

Alman Üniversitelerine Başvuru Koşulları

Almanya`da yüksek öğrenim için başvuru yapmak isteyen öğrencilerin yerine getirmeleri gereken öncelikli koşullar vardır. Bunlar:

 • Türkiye`de ÖSYM tarafından bir yüksek öğrenim programına yerleştirilmek veya yüksek lisans için dört yıllık bir bölümden mezun olmak / veya olabilir durumda olmak
 • İstenilen düzeyde Almanca veya İngilizce bilgisine sahip olmak ve bu dil bilgisini de sertifikayla belgeleyebilmek.

 

TestAS Sınavı

Son yillarda alman üniversitelere basvurularda oldukca önem tasimaya baslayan ve hatta bir kac üniversitede artik dil sinavi disinda(DSH veya TestDaF) arti olarak sart kosulan TesAS sinavi hakkinda ayrintili bir makale mecburiyet olusturmustu.

TestAS sinavi, tipki TestDaF gibi genel bir merkez tarafindan yürütülür. TestAS sinavina Türkiye de de girebilirsiniz.

TestAS sinavi, özellikle NC olan bölümlerde ortalamanizin yükselmesini saglar. Örnegin girmek istediginiz bölüm yukarda anlatilan NC sistemine göre en azindan 2.0 gibi bir ortalama istiyorsa ve sizin not ortalamaniz da alman sistemine göre 2.5 civarinda kaliyorsa TestAS sayesinde notunuzu 2.0 a kadar cekebilirsiniz. Fakat TestAS sonucunuzla notunuzu maximum 1.0 yukari cekebilirsiniz.

Sinavin bir diger avantaji ise, iyi bir not almaniz durumunda, Türkiye deki egitim gecmisiniz cok iyi degilse vize basvurusunda bulunurken oldukca olumlu bir etki saglamasi. TestAS da alacaginiz iyi bir not vize sansinizi oldukca artirir hatta cok iyi bir not alirsaniz vize basvurusundan red yemeniz imkansiz gibi birsey olur.

Yalniz bu sinav yüksek lisans okumak isteyenler icin degil, lisans okumak isteyen ögrenciler icin ise yarar.

TestAS sinavinin genel yapisina gelince, sinavi hangi dilde yapacaginiza siz karar veriyorsunuz. Sinavi almanca veya ingilizce olarak yapabilirsiniz. Fakat hangi dilde yapacaksaniz o dilde seviyenizin en azindan B1 civarinda olmasi gerekiyor, aksi takdirde sorulari cok iyi anlayamayabilirsiniz.

Sinavin genel yapisina gelirsek eger, aslinda sinav IQ testinden pek bir farki yok diyebiliriz. Ögrencinin kavrama yetenegini test eden bir sinav.

Genel olarak 3 kisimdan olusur:

 • Sprach-Screeining: Dil sinavi. Sinava hangi dilde giriyorsaniz(almanca veya ingilizce) seviyenizi ölcen kisa bir test.

 • Kerntest: Bildiginiz IQ testi.

 • Studienfeldspezifische Testmodule: Okuyacaginiz bölüme göre oldukca basit temel bilgilerin yer aldigi sorular gelir.

 1. kisim, Almanya da egitim göreceginiz bölüme göre 4 e ayrilir:

 2. Geistes-, Kultur und Gesellschaftwissenschaften: Dil bilimleri veya hukuk gibi bölümleri okumak isteyen ögrencilerin girdigi sinav.

 3. Ingeniuerwesen: Mühendislik okumak isteyen ögrencilerin girdigi sinav.

 4. Mathematik, Informatik, Naturwissenschaften: Doga bilimleri veya TIP gibi bölümlerde okumak isteyen ögrencilerin girdigi sinav.

 5. Wirtschaftswissenschaften: Ekonomi ile ilgili bölümleri okumak isteyen ögrencilerin girdigi sinav.

 

Sprach-Screeining sinavi bosluk doldurma seklinde yapiliyor. Asagidaki linkte sinav örneklerini bulabilirsiniz(Almanca):

https://www.testas.de/de/screening.htm

Kerntest IQ sinavi olarak yapiliyor. Ögrencinin kavrama yetenegi ölcülüyor. Asagidaki linkte örnek sinavlari bulabilirsiniz:

https://www.testas.de/de/kerntest.htm

 1. kisim ise bölüme göre yapiliyor. Asagidaki linkte sol tarafta okumak istediginiz bölüme göre sinav örneklerini bulabilirsiniz:

https://www.testas.de/de/modellaufgaben.htm

Sinav yilda 3 kez yapiliyor(Sadece bu yil istisnai olarak Almanya da 4 kez). Genel olarak sinav tarihlerini asagidaki linkte bulabilirsiniz:

https://www.testas.de/de/pruefungstermine.htm

 

Türkiye de sinava girebileceginiz yerler:

 • Goethe Institut Ankara
 • Cukurova Üniversitesi
 • Goethe Institut Istanbul
 • Bilkent Erzurum Laboratory School
 • Goethe Institut Izmir
 • Marmara Üniversitesi – Kadiköy
 • Uludag Üniversitesi – Yabanci Diller Yüksekokulu

 

Almanya da sinava girebileceginiz yerlerin listesi:

https://www.testas.de/de/zentren_de.php

Sinav ücreti 80 Euro.

Sinavda en düsük not 70, en yüksek not 130. 110 puanin altinda kaldiysaniz TestAS sertifikasini mümkün oldugu kadar hic biryerde kullanmayin. 90 puanin altinda kalirsaniz o zaman Almanya da egitim planlarindan vazgecmeniz sizin icin cok dogru bir karar olur.

Dil sinavinin sonucu direk olarak puanlamayi etkilemiyor. Dil sinavinin sonucu ayri olarak yaziyor, tipki seviye tespit sinavi gibi. Örnegin almanca veya ingilizce seviyeniz icin B1 veya B2 sonucu yaziyor.

Genel puanlama 2. ve 3. kisim sinavlarindan alinan sonuclara göre belirli olur. Genel olarak her iki sinavin ayri ayri ortalamaya etkileri asagidaki tabelede aciklanmistir:

Almanya Ögrenci Vizesi
 

Almanya da üniversite okumak icin vize basvurusunda dikkat edilmesi gereken hususlar ve kriterlerler nelerdir?

1- Egitim gecmisiniz:Konsoloslugun ilk sirada önem verdigi kriterdir. Egitim vizesi icin basvuru yapan ögrencinin öncelikle gercekten egitim icin basvuru yaptigina ikna etmesi gerekir. Bunun icin ögrencinin simdiye kadarki Türkiye de okul ve okuduysa egitim gecmisi incelenir ve en azindan ortalamanin üzerinde bir ögrenci olup olmadigi incelenir.

2- Sartli Kabul: Yukarda degindigimiz gibi, ögrenci Almanya ya egitim amacli gittigine ikna etmesi gerekiyor. Bunun en önemli adimi ise herhangi bir alman üniversitesinden “ sartli kabul“ almaktir. 

Sartli Kabul Nedir?: Almanya´ daki üniversitelere basvuru yapip bölümle ilgili kriterleri sagladiginiza dair teyit alirsiniz. Kabulünüz gecerliligi ise ancak almanca dil bilgisini sagladiginizda gecerli olmasidir. Bunu da Almanya da yaklasik 1 yil kurs gördükten sonra üniversitelerde DSH veya TestDaF sinavini gecerek saglamanizdir. 

Sartli kabul aldiktan sonra sayet varsa üniversitenin kendi dil kursunda yoksa DSH hazirlik kursu veren özel bir kursta kayit yaptiriyorsunuz. Kayit yaptiracaginiz kursun, haftalik en az 18 saat ders veren bir kurs olduguna dikkat ediniz. 

En cok sorulan sorulardan biri ise hangi üniversitelerden sartli kabul alinacagi üzerinedir. Bir cok üniversitenin sartli kabul icin dil kriterleri vardir. Örnegin bazi üniversiteler hic almanca bilmeyen ögrenci adaylarina da sartli kabul verirler. Bazi üniversiteler belli seviyelerde almanca bilgisi isterler(A2,B1,B2 vs). Sitemizde bir cok üniversitenin tanitimi bulunmaktadir ve bu tanitimlarda kriterler belirtilmistir:

Diger en cok sorulan sorulardan birisi de, sartli kabul alinan üniversite ile kayit yapilan dil kursunun ayni sehir hatta ayni eyalatte olmasi gerektigi zorunlulugudur. Hic bir sekilde böyle bir zorunluluk yoktur. Örnegin üniversite kabulünüz Paderborn Üniversitesinden olabilir ama dil kursuna Berlin de kayit yaptirabilirsiniz. 

Master basvurusunda ise ayri olarak not ortalamasina dikkat edilir ve Almanya da genel olarak kriter, Alman not sistemine göre ögrencinin lisans egitiminde en az 2,5 ortalamaya sahip olmasi gerekmektedir.

3- Almanca Bilgisi: Oldukca önem verilen bir husustur. Ögrencinin gercekten Almanya da egitime olan ilgisinin en iyi kaniti olarak degerlendirilir. Türkiye de en azindan A1 veya A2 sertifikasi olan ögrenciler vize basvurusunda her zaman bir adim öndedir. Hatta okul notlari düsük olan ögrenciler bile Goethe veya Tömer den alacaklari A2 sertfika ile bu acigi kapatabilirler.

4- Maddi Konular: Ögrencinin, Almanya daki egitim hayati boyunca giderlerini nasil karsilayacagini göstermesi gerekir. 


Fakat bu iki yoldan Bloke Hesap actirmak, garantöre göre vize asamasinda daha avantajlidir. Garantör belgesi genelde formalite de kalir ve garantör olacak kisi, Almanya daki yabancilar merkezi tarafindan ayrintili incelenir ve vize basvuru süreciniz, bloke hesapla basvuruya göre biraz daha uzar. Sayet imkaniniz varsa Bloke hesap actirmanizi öneririm. Bunun disinda bazi kaynaklar tapu, Türkiye deki bir bankadan hesap defteri vs götürmenizi de önerir, fakat bu durumlar konsolosluk tarafindan pek göz önüne alinmaz.

5- Iyi Niyet Mektubu: Kendinizi tanitan ve Almanya daki hedeflerinizi belirten bir veya iki sayfalik - Almanca - bir yazi yaziniz. Özellikle simdiye kadar almis oldugunuz egitime, Almanya da ki amaclariniza ve egitiminizi tamamladiginizda ne yönde bir is hayati planladiginizi belirtiniz.

6- Vize Basvuru Evraklari: Vize basvurusu icin bütün evraklarinizi eksiksiz götürmeye calisin. Vize basvurusu icin genel olarak asagidaki linkteki evraklari hazirlayin:

ALMANYA VIZE

Evraklarinizi düzenli bir dosya halinde sununuz.

Vize basvurunuzu eksiksiz yaptiysaniz ortalama olarak 3-6 hafta arasinda cevap alirsiniz. Sayet dil kursunuzun baslama tarihi yaklasmasina ragmen halen bir cevap almadiysaniz asagidaki numarayi arayip, vize basvurunuzla ilgili bilgi alabilirsiniz:

0049 221 758 1216 ( Almanca bilen birisine arattiriniz). Aradiginizda sizden, basvuru sirasinda aldiginiz seri takip numarasini veya dogum tarihinizi isterler.

Sayet vizeniz red edildiyse ve tekrardan basvuru yapmak istiyorsaniz, öncelikli tavsiyem 2-3 ay dil kursuna gidip sertifika almaya calisin. Ayrica basvuru yaptiginiz konsoloslukta red itirazinda(Remonstrationsantrag) bulunabilirsiniz. 

Remonstrationsantrag la ilgili örnek bir yazi asagida yer almaktadir:


REMONTRATIONSANTRAG


An die Deutsche Botschaft der Bundesrepublik Deutschland

Hiermit lege ich Widerspruch gegen Ihre Ablehnung meines Antrages vom (VIZE BASVURU TARIHI)

ich bitte darum, dass mir umgehend eine schriftliche Begründung der Visumablehnung übermittelt wird. In dieser schriftlichen Begründung sind alle Verwaltungsvorschriften und Anweisungen der übergeordneten Behörde , die ihre Ablehnungsgründe zum Gegenstand haben, sowie einen Vorschlag zur Heilung der von Ihnen vorgebrachten Ablehnungsgründe, die nach meiner Auffassung nicht vorhanden sind bzw. versehentlich unterstellt wurden, ohne dabei die Sachlage ausreichen zu würdigen aufzuführen .

Ich verweise hier auch auf die Anweisung des Auswärtigen Amtes zu der erleichterten Visumspraxis.

Weitere dienstrechtliche und verwaltungsrechtliche Schritte bleiben ausdrücklich vorbehalten.

Mit freundlichen Grüßen

ISIM SOYISIM
(IMZA)


Red yazisini konsolosluga yolladiktan bir ay icerisinde ayrintili bir cevap alirsiniz ve bu cevaba göre eksik görülen hususlulari tamamlayip tekrar basvuru yapabilirsiniz.

Ayrica, vize basvurusunda konsoloslukta calisan görevlinin size karsi asagilayici veya pek nazik olmayan davranislariyla karsilasirsaniz lütfen bize maille bildiriniz:
 

Almanya eğitim bursları farklı alanlar için verilmektedir.

 • Yoğunlaştırılmış Dil Kursu Bursu (ISK),
 • Yaz Kursu Bursu (HSK),
 • IAESTE Staj Bursu ,
 • DAAD - TEV Yüksek Lisans Bursu,
 • Doktora Araştırma Bursu,
 • Sanatçı Bursları, Öğretim Üyeleri ve Bilim Adamlarına Araştırma Bursu,
 • Yeniden Davet Bursu,
 • Ögrenci Gezileri

 

​Almanya'da eğitim ve diğer yurtdışı eğitim programları hakkında bilgi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.


Etiketler: almanyada egitim

BU YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

YÖK’ün yurtdışı araştırma bursu için başvurular alınıyor

Yükseköğretim Kurulu Yurtdışı Araştırma (YÖK-YUDAB) Programı’na 2019 başvuruları başladı. Adaylar 31... Devamı

Yurtdışı Yaz okulları

Hem gençlere hem de çocuklara yaz okulu var Devamı

İspanya’da Üniversite Eğitimi

Eğitim kalitesi ve uygun fiyatlarıyla İspanya, üniversite okumak isteyen öğrencilerin tercih ettiğ... Devamı


YORUMLAR (0) Onay Bekleyen (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

guvenlik

Editörün Seçtikleri

YEDAB Güvenilir Acenta

Yurt dışı eğitiminde dolandırıcılık önlemi: Güveni...


YÖK’ün yurtdışı araştırma bursu için başvurular alınıyor

Yükseköğretim Kurulu Yurtdışı Araştırma (YÖK-YUDAB...


Kanada eğitim bursları

Kanada’da bir üniversitede eğitim almak mı istiyor...


Malta dil okulları

Malta dil okulları, eğitim standatları, ekonomik f...


Yurtdışı Eğitim için nasıl burs bulabilirim ?

Yurtdışında eğitim düşünmeniz güzel. ama bu eğitim...


Yurtdışı eğitim bursları - Arşivi

Genel burs haber ve duyurularına burs arşivi sayfa...


Popüler Yazılar

Malta dil okulları

Malta dil okulları, eğitim standatları, ekonomik fiyatları, farklı dil okulu seçenekleri ve uygun iklimi ile yurtdışında İngilizce eğitimi düşünenler ...

Yurtdışı Eğitim için nasıl burs bulabilirim ?

Yurtdışında eğitim düşünmeniz güzel. ama bu eğitim bir de burslu olsa diyenlerdenseniz buyrun yazımı okuyunuz.

İsviçre Devlet Bursları

2016-2017 Öğretim Yılı İsviçre Hükümet bursu başvuruları başlamıştır. Başvurular 17 Eylül – 15 Kasım 2015 tarihleri arasında yapılacaktır....

Güncel Yurtdışı Eğitim Bursları

En güncel yurtdışı eğitim bursları hakkında detaylı bilgiler haberimizde...

Yurtdışı eğitim bursları - Arşivi

Genel burs haber ve duyurularına burs arşivi sayfalarımızdan ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığın yurtdışı eğitim bursları

Milli Eğitim Bakanlığının 1929 yılında başlattığı ve günümüzde halen sürdürdüğü yüksek lisans ve doktora öğrenimi için bu yıl da bin 500 öğrenciyi yur...

Yurtdışı Eğitim Bursları

İşte, yurtdışı eğitim bursları alabileceğiniz bazı kurumlar ve şartları...

İrlanda'da Burs

İrlanda'da burs, irlanda üniversite fiyatları,irlanda'da yüksek lisans fiyatları,irlanda üniversiteleri türk öğrencilere kapılarını açtı,irlanda'da ...

Hüsnü M. Özyeğin Vakfı Yurtdışı Bursları

Hüsnü M. Özyeğin Vakfı yurtiçi lisans eğitimi burslarının yanı sıra yurtdışı yüksek lisans bursları vermektedir.

Türk Eğitim Vakfı ( TEV )Yurt Dışı Burs Başvuruları

Türk Eğitim Vakfı 2016-2017 Yurtdışı Yüksek Lisans (Master’s Degree) burs başvuruları başlamıştır.

UNESCO Bursları

UNESCO ile İlgili Alanlarda Yüksek Lisans ve Doktora Tezi Hazırlayanlara Öğrenim Bursu

Almanya'da Eğitim

Öğrenim harcının olmadığı/ çok az olduğu, dünyanın önde gelen üniversitelerine ev sahipliği yapan Almanya, kısa zamanda uluslararası öğrenciler arasın...

Harvard Üniversitesi Burs Başvurusu

Harvard Üniversitesi, tüm ülkelerden doktorasını yeni tamamlamış veya doktora adaylarına akademik hayatın devamı için burs imkânı sağlıyor....

2016 - 2017 Fulbright Akademik Araştırma Burs Başvuruları

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından 2016-2017 akademik yılında Amerikan üniversitelerinde alanları ile ilgili araştırma yapmak isteyen akade...

İspanya’da Üniversite Eğitimi

Eğitim kalitesi ve uygun fiyatlarıyla İspanya, üniversite okumak isteyen öğrencilerin tercih ettiği ülkelerden biridir.

Foto Galeri

Sayfalar

Son Yorumlar

Gazi tıp 5. Sınıf öğrencisiyim. Amerika birleşik devletleri nde uzmanlık eğitimi almak istiyorum. Şu an usmle step 1 için hazırlanıyorum. Texas üniversitetesinden iki aylık observership için kabul ald...

Merhaba Gazi üniversitesi tıp fakültesinde 5. sınıf öğrencisiyim. Amerika da uzmanlık eğitimi almak istiyorum ve şu an USMLE step 1 için hazırlanıyorum. Texas üniversitetesinden 2 aylık kabul aldım . ...

Merhabalar. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi menzunuyum not ortalamam 2.43.ingilizce dil seviyem intermediate yurt dışında dil egitim bursu almak istiyorum teşekkürler

İstanbul Medipol Üniversitesi-Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) 1. Sınıf öğrencisiyim. Geçtiğimiz sene yine aynı üniversite de İngilizce hazırlık okudum. Upper-intermediate seviyi...

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Psikoloji 1.sınıf öğrencisiyim. intermediate seviyesi ingilizcem var.Yaz döneminde dilimi geliştirmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

MERHABA MOSTAR University of Džemal Bijedić de insaat muhendisligi lisans tamamladim ve yuksek lisansa basladim. Egitim masraflarim icin Turkiye den veya yurtdisindan burs bulabilirmiyim? Bu konuda...

Merhaba ben Pamukkale üniversitesi sosyoloji bolumu lisans programı son sınıf ogrencısıyım yurt dışında master egıtımı almak istiyorum bunun ıcın dil eğitimi almam gerekiyor dil seviyem başlangıç sev...

Merhabalar, Adnan Menderes Üniversitesi Didim MYO otelcilik bölümü son sınıf öğrencisiyim yurtdışı dil eğitimi ve yurtdışında bir üniversite okumak istiyorum 3.08 not ortalama ve orta seviye ingilizc...

merhaba ben yunus şahin yıldız teknik üniversitesinde gemi inş ve gemi makinaları 2.sınıf öğrencisiyim okulum bittikten sonra veya yaz dönemi dilimi geliştirmek için gitmem istiyorum ve maddi desteğ...

Merhabalar. Arjantinde Psikoloji bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. İspanyolcam gayet iyi. okuduğum üniversite YÖK tarafından tanılıyor ve denkliği var. Ayrıca Buenos aires büyükelçiliğinden onaylı öğrenci...

Kktc/ Lefkoşa- Yaın Doğu Üniversitesi %100 burslu İngilizce Mimarlık okuyorum. İyi bir ingilizce seviyem var ingilizce hazırlık sınıfını okumadan sınavla geçtim ve bölümüme ingilizce devam ediyorum. B...

Hangi belgeleri gönderip teyit ettireceğiz peki? Birde PAAU SINAVINA NEREE NESAMAN GIRECEGIZ CEVABINIZI BEKLIYOR OLACAGIM

Fiziktedavi ve rehabilitasyon bölümünden 2,98 not ortalaması ile mezun oldum . İngilizce seviyem Intermediate seviyesinde de ingilizcem var. Yurtdışında dil seviyemi yükseltip master yapmak istiyorum...

Merhaba Afyon Kocatepe Üniversitesinde bilgisayar programcılığı bölümünde okuyorum. 1.sınıf dönem ortalamam 4 üzerinden 3,52. Yurt dışında burslu olarak dil eğitimi almak istiyorum.İngilizce seviyem...

Pamukkele Üniversitesi , yiyecek içecek işletmeciliği yeni mezunum ingilizcem başlangıç seviyesinde İngiltere de dil kursları için burs bulabilirmiyim yardımcı olabilirmisiniz ?

Facebook'ta Biz

Site Hakkında

Yurtdışı eğitim bursları, özelikle yurtdışı eğitim düşünen tüm öğrencilere yardımcı olmak amacıyla Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı tarafından 2014 yılında yayın hayatına başlamıştır. Sitede Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya, Almanya gibi bir çok ülkenin burs programlarına yer verilmeye çalışılmıştır. Web sitemizi düzenli olarak olarak güncellenmektedir.

yurtdışı eğitim

Copyright © 2014-2019 | Tüm Hakları Saklıdır. Yurtdışı Eğitim Bursları