400 araştırma görevlisine yurt dışı eğitim bursu

400 araştırma görevlisine yurt dışı eğitim bursu

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, "Her yıl tez aşamasındaki 400 araştırma görevlisine, aylık 2 bin 500-3 bin 500 lira arasında burs ile yurt dışında eğitim imkan sağlayacak Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu (YÖK-YUDAB) Programı'nı başlattık." dedi.


Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, her yıl tez aşamasındaki 400 araştırma görevlisine, aylık 2 bin 500-3 bin 500 lira arasında değişen oranlarda burs ile yurt dışında eğitim imkanı sağlayacak Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu (YÖK-YUDAB) Programı'nı başlattıklarını bildirdi.

Saraç, YÖK'te düzenlediği basın toplantısında, tez aşamasındaki araştırma görevlilerine yönelik yeni başlatılan YÖK-YUDAB Programı'na ilişkin bilgiler verdi.

Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olma hedefi dikkate alındığında, bu hedefe ulaşabilmenin ancak nitelikli bilgi üretimi ve nitelikli insan faktörü ile mümkün olabileceğine dikkati çeken Saraç, bunun da küresel ölçekte rekabetçi bir yükseköğretim sistemine sahip olmayı gerektirdiğini vurguladı.

YÖK olarak bu amaca yönelik yeni programların başlatıldığını dile getiren Saraç, bu kapsamda YÖK-TEBİP ve 100/2000 YÖK Doktora Bursu'nun hayata geçirildiğini, ayrıca temel bilim programları olan fizik, kimya, biyoloji ve matematik programlarında YÖK Temel Bilimler Programları (YÖK-TEBİP) Üstün Başarı Sınıfları'nın oluşturulduğunu anımsattı.

Yekta Saraç, bu programların dışında yükseköğretim tarihinde ilk kez YÖK-YUDAB Programı'nı başlattıklarını duyurdu.

Bu kapsamda, YÖK tarafından verilecek burslar sayesinde başarı öncelenerek doktora eğitiminde tez aşamasında olan araştırma görevlilerine kendi alanlarında yurt dışında araştırma yapma imkanının sunulacağını aktaran Saraç, program ile belirlenen öncelikli alanlarda, devlet üniversitelerinin araştırma görevlisi kadrolarına atanan ve doktora eğitiminin tez aşamasındaki öğrencilerin, en az 6 ay en fazla bir yıl süreyle tezleri ile ilgili araştırmalar yapmak üzere yurt dışına gönderileceğini belirtti.

400 araştırma görevlisine yurtdışı eğitim bursu 

Saraç, YÖK-YUDAB Programı'na Yükseköğretim Kurulunca belirlenmiş öncelikli alanlarda doktora derslerini tamamlamış, yeterlilik sınavını geçmiş ve halen tez aşamasındaki 2547 sayılı Kanun uyarınca bir devlet üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerekli koşulları taşımak kaydıyla başvuru yapabileceğini kaydetti.

Başvuru yapacakların belirli bir yabancı dil yeterliliğinin olması gerektiğini ifade eden Saraç, adaylardan son 5 yıl içinde YÖKDİL, YDS, E-YDS, ÜDS, KPDS'den veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavından muadili en az 65 puan aldığını gösterir dil sınav sonucunu belgelendirmelerinin istendiğini söyledi.

Saraç, başvuru için istenen diğer koşulları şöyle anlattı:

"Adayların, başvuru tarihi itibarıyla, son üç yıl içinde doktora eğitimine başlamış olmaları ve dünyadaki başarılı üniversitelerden kabul almaları şartı bulunuyor. Bu kapsamda Times Higher Education (THE), Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve QS tarafından yapılan dünya üniversite veya alan sıralamalarında son 3 yıl içerisinde ilk 500 içerisine giren üniversitelerden birinden en az altı ay en fazla bir yıl süreyle kabul almalarını istiyoruz. Hoca-talebe ilişkisi de değerlendirmede rol oynayacak. Bu destek programından sadece bir kez faydalanabilecek olan araştırma görevlilerinin, tez danışmanlarından onay almaları gerekecek. Her bir tez danışmanı ilgili ilan döneminde danışmanlığını yaptığı araştırma görevlileri arasından en fazla iki kişiye referans olabilecek. "

BURS MİKTARI ÜLKEYE GÖRE BELİRLENECEK

Saraç, adayların başvurularını YÖK’e yapacaklarını belirterek, şu bilgiyi paylaştı:

"Her yıl 400 tez aşamasındaki araştırma görevlisine, aylık 2 bin 500-3 bin 500 lira arasında değişen oranlarda burs ile yurt dışında eğitim almalarına imkan sağlanacak. YÖK-YUDAB Programı'nda burs miktarı araştırma görevlilerinin gittikleri ülkeye göre belirlenecek. Avrupa, Asya Pasifik, Kuzey Amerika, Latin Amerika ülkelerindeki üniversitelerden kabul alacak adaylara aylık 3 bin 500 lira, Orta Asya, Sahraaltı Afrika ülkelerindeki üniversitelerden kabul alacak adaylar 3 bin lira, Güney Asya, Güney Kafkasya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden kabul alacak adaylar ise 2 bin 500 lira burs alacak."

Saraç, burs almaya hak kazanan araştırma görevlilerinin yurt dışına gidiş-dönüş yol masraflarının da karşılanacağını bildirdi.

POTANSİYEL ADAY 2 BİN 624

Saraç, burs programına başvuru yapacak potansiyel adaylara ilişkin de bilgiler paylaştı. Bu kapsamda doktora eğitiminde tez aşamasında olan toplam araştırma görevlisi sayısının 10 bin 53 olduğunu bildiren Saraç, yeni burs programına başvuru yapabilmek için aranan kriterleri sağlayan araştırma görevlisi sayısını 2 bin 624 olarak açıkladı.

Bursa başvurabilecek araştırma görevlileri arasında sağlık bilimlerinde 342, sosyal ve beşeri bilimlerde bin 319, fen ve mühendislik bilimlerindeki araştırma görevlisi sayısının ise 963 olduğunu belirten Saraç, fen ve mühendislik bilimleri içerisinde temel bilimlere ayrı bir kotanın tahsis edileceğini belirtti.

YÖK Başkanı Saraç, burs programına başvuruların YÖKSİS sistemi üzerinden alınacağını, programa ilişkin duyurunun üniversitelere iki hafta içinde gönderileceğini söyledi.

DOKTORA TEZLERİ KAMUOYUNA AÇILACAK

Saraç, yeni burs programına ilişkin açıklamaların ardından dünkü Resmi Gazete'de yayımlanan 7100 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'a ilişkin değerlendirme yaptı.

Doçentlikle ilgili süreçte, bin 400 dolayında yayınlardan geçmiş, sözlü aşamasını bekleyen adayın bulunduğunu bildiren Saraç, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) ile temas halinde olduklarını ve bu adayların en kısa süre içerisinde unvanlarının belirlenmesi konusunda yoğun çalışma yapıldığını belirtti. Saraç, "Orada herhangi bir gecikmeye mahal olmadan bu husus gerçekleşecek diye düşünüyoruz. Herhangi bir mağduriyet orada yaşanmaz." diye konuştu.

Lisansüstü tezlerin elektronik olarak erişime açılmasının yükseköğretim sisteminde beklentilerin üstünde nitelik açısından kazanım olacağına işaret eden Saraç, "Bundan sonra doktora tezlerini yönetecek danışmanlar da tezlerin sahibi olan öğrenciler de tezlerin kamuoyuna açılacağını bilecek ve o şekilde daha ciddiyetle doktora tezlerine önem vereceklerine inanıyoruz. Bu pakette, sistemi iyileştirici pek çok madde var. Bunun da ülkemize, yükseköğretim sistemimize hayırlı olmasını diliyorum." değerlendirmesini yaptı


BU YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

Yurtdışında ingilizce

Yurtdışında İngilizce öğrenmek için seçenekler Devamı

İspanya’da Üniversite Eğitimi

Eğitim kalitesi ve uygun fiyatlarıyla İspanya, üniversite okumak isteyen öğrencilerin tercih ettiğ... Devamı

Almanya'da Eğitim

Öğrenim harcının olmadığı/ çok az olduğu, dünyanın önde gelen üniversitelerine ev sahipliği yapan Al... Devamı


YORUMLAR (0) Onay Bekleyen (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

guvenlik

Editörün Seçtikleri

YEDAB Güvenilir Acenta

Yurt dışı eğitiminde dolandırıcılık önlemi: Güveni...


YÖK’ün yurtdışı araştırma bursu için başvurular alınıyor

Yükseköğretim Kurulu Yurtdışı Araştırma (YÖK-YUDAB...


Kanada eğitim bursları

Kanada’da bir üniversitede eğitim almak mı istiyor...


Malta dil okulları

Malta dil okulları, eğitim standatları, ekonomik f...


Yurtdışı Eğitim için nasıl burs bulabilirim ?

Yurtdışında eğitim düşünmeniz güzel. ama bu eğitim...


Yurtdışı eğitim bursları - Arşivi

Genel burs haber ve duyurularına burs arşivi sayfa...


Popüler Yazılar

Malta dil okulları

Malta dil okulları, eğitim standatları, ekonomik fiyatları, farklı dil okulu seçenekleri ve uygun iklimi ile yurtdışında İngilizce eğitimi düşünenler ...

Yurtdışı Eğitim için nasıl burs bulabilirim ?

Yurtdışında eğitim düşünmeniz güzel. ama bu eğitim bir de burslu olsa diyenlerdenseniz buyrun yazımı okuyunuz.

İsviçre Devlet Bursları

2016-2017 Öğretim Yılı İsviçre Hükümet bursu başvuruları başlamıştır. Başvurular 17 Eylül – 15 Kasım 2015 tarihleri arasında yapılacaktır....

Güncel Yurtdışı Eğitim Bursları

En güncel yurtdışı eğitim bursları hakkında detaylı bilgiler haberimizde...

Yurtdışı eğitim bursları - Arşivi

Genel burs haber ve duyurularına burs arşivi sayfalarımızdan ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığın yurtdışı eğitim bursları

Milli Eğitim Bakanlığının 1929 yılında başlattığı ve günümüzde halen sürdürdüğü yüksek lisans ve doktora öğrenimi için bu yıl da bin 500 öğrenciyi yur...

Yurtdışı Eğitim Bursları

İşte, yurtdışı eğitim bursları alabileceğiniz bazı kurumlar ve şartları...

İrlanda'da Burs

İrlanda'da burs, irlanda üniversite fiyatları,irlanda'da yüksek lisans fiyatları,irlanda üniversiteleri türk öğrencilere kapılarını açtı,irlanda'da ...

Hüsnü M. Özyeğin Vakfı Yurtdışı Bursları

Hüsnü M. Özyeğin Vakfı yurtiçi lisans eğitimi burslarının yanı sıra yurtdışı yüksek lisans bursları vermektedir.

Türk Eğitim Vakfı ( TEV )Yurt Dışı Burs Başvuruları

Türk Eğitim Vakfı 2016-2017 Yurtdışı Yüksek Lisans (Master’s Degree) burs başvuruları başlamıştır.

Almanya'da Eğitim

Öğrenim harcının olmadığı/ çok az olduğu, dünyanın önde gelen üniversitelerine ev sahipliği yapan Almanya, kısa zamanda uluslararası öğrenciler arasın...

UNESCO Bursları

UNESCO ile İlgili Alanlarda Yüksek Lisans ve Doktora Tezi Hazırlayanlara Öğrenim Bursu

Harvard Üniversitesi Burs Başvurusu

Harvard Üniversitesi, tüm ülkelerden doktorasını yeni tamamlamış veya doktora adaylarına akademik hayatın devamı için burs imkânı sağlıyor....

2016 - 2017 Fulbright Akademik Araştırma Burs Başvuruları

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından 2016-2017 akademik yılında Amerikan üniversitelerinde alanları ile ilgili araştırma yapmak isteyen akade...

İspanya’da Üniversite Eğitimi

Eğitim kalitesi ve uygun fiyatlarıyla İspanya, üniversite okumak isteyen öğrencilerin tercih ettiği ülkelerden biridir.

Foto Galeri

Sayfalar

Son Yorumlar

Gazi tıp 5. Sınıf öğrencisiyim. Amerika birleşik devletleri nde uzmanlık eğitimi almak istiyorum. Şu an usmle step 1 için hazırlanıyorum. Texas üniversitetesinden iki aylık observership için kabul ald...

Merhaba Gazi üniversitesi tıp fakültesinde 5. sınıf öğrencisiyim. Amerika da uzmanlık eğitimi almak istiyorum ve şu an USMLE step 1 için hazırlanıyorum. Texas üniversitetesinden 2 aylık kabul aldım . ...

Merhabalar. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi menzunuyum not ortalamam 2.43.ingilizce dil seviyem intermediate yurt dışında dil egitim bursu almak istiyorum teşekkürler

İstanbul Medipol Üniversitesi-Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) 1. Sınıf öğrencisiyim. Geçtiğimiz sene yine aynı üniversite de İngilizce hazırlık okudum. Upper-intermediate seviyi...

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Psikoloji 1.sınıf öğrencisiyim. intermediate seviyesi ingilizcem var.Yaz döneminde dilimi geliştirmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

MERHABA MOSTAR University of Džemal Bijedić de insaat muhendisligi lisans tamamladim ve yuksek lisansa basladim. Egitim masraflarim icin Turkiye den veya yurtdisindan burs bulabilirmiyim? Bu konuda...

Merhaba ben Pamukkale üniversitesi sosyoloji bolumu lisans programı son sınıf ogrencısıyım yurt dışında master egıtımı almak istiyorum bunun ıcın dil eğitimi almam gerekiyor dil seviyem başlangıç sev...

Merhabalar, Adnan Menderes Üniversitesi Didim MYO otelcilik bölümü son sınıf öğrencisiyim yurtdışı dil eğitimi ve yurtdışında bir üniversite okumak istiyorum 3.08 not ortalama ve orta seviye ingilizc...

merhaba ben yunus şahin yıldız teknik üniversitesinde gemi inş ve gemi makinaları 2.sınıf öğrencisiyim okulum bittikten sonra veya yaz dönemi dilimi geliştirmek için gitmem istiyorum ve maddi desteğ...

Merhabalar. Arjantinde Psikoloji bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. İspanyolcam gayet iyi. okuduğum üniversite YÖK tarafından tanılıyor ve denkliği var. Ayrıca Buenos aires büyükelçiliğinden onaylı öğrenci...

Kktc/ Lefkoşa- Yaın Doğu Üniversitesi %100 burslu İngilizce Mimarlık okuyorum. İyi bir ingilizce seviyem var ingilizce hazırlık sınıfını okumadan sınavla geçtim ve bölümüme ingilizce devam ediyorum. B...

Hangi belgeleri gönderip teyit ettireceğiz peki? Birde PAAU SINAVINA NEREE NESAMAN GIRECEGIZ CEVABINIZI BEKLIYOR OLACAGIM

Fiziktedavi ve rehabilitasyon bölümünden 2,98 not ortalaması ile mezun oldum . İngilizce seviyem Intermediate seviyesinde de ingilizcem var. Yurtdışında dil seviyemi yükseltip master yapmak istiyorum...

Merhaba Afyon Kocatepe Üniversitesinde bilgisayar programcılığı bölümünde okuyorum. 1.sınıf dönem ortalamam 4 üzerinden 3,52. Yurt dışında burslu olarak dil eğitimi almak istiyorum.İngilizce seviyem...

Pamukkele Üniversitesi , yiyecek içecek işletmeciliği yeni mezunum ingilizcem başlangıç seviyesinde İngiltere de dil kursları için burs bulabilirmiyim yardımcı olabilirmisiniz ?

Facebook'ta Biz

Site Hakkında

Yurtdışı eğitim bursları, özelikle yurtdışı eğitim düşünen tüm öğrencilere yardımcı olmak amacıyla Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı tarafından 2014 yılında yayın hayatına başlamıştır. Sitede Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya, Almanya gibi bir çok ülkenin burs programlarına yer verilmeye çalışılmıştır. Web sitemizi düzenli olarak olarak güncellenmektedir.

yurtdışı eğitim

Copyright © 2014-2019 | Tüm Hakları Saklıdır. Yurtdışı Eğitim Bursları