İSTATİSTİKLER

18 kategori altında, toplam 63 Yurt dışı eğitim bursu bulunmaktadır.

Bu Yurtdışı Eğitim Burs haberleri toplam 50179 defa okunmuş ve 38 Yurtdışı Eğitim Bursları Yorumu yazılmıştır.

Yurtdışı Eğitim için nasıl burs bulabilirim ?

Kategori Kategori: Yurtdışında Kariyer İmkanıı | Yorumlar 14 Yorum | Okunma 2374 Okunma | Yazar Yazan: Yurtdışı Burs | 10 Kasım 2014 13:48:21

Yurtdışında eğitim düşünmeniz güzel. ama bu eğitim bir de burslu olsa diyenlerdenseniz buyrun yazımı okuyunuz.

Yurtdışında eğitim hemen herkesin hayalidir. Yeni bir ülke görmek, o kültürü yaşamak ve doğal olarak o ülkenin resmi dilini öğrenmeyi kim istemez ki ? Bir de tüm bunları yaparken birileri size sponsor olsa. Yada genel anlamıyla burs verse nasıl olur ?

Tabi ki muhteşem olur dediğinizi duyar gibiyim. Şevkinizi kırmak istemem ama burs işi o kadar kolay değil. Zor da değil. Sadece kriterlere bağlı. Düşünsenize neden birisi size burs versin ? Her yıl özelikle yurtdışında burs arayan yüzbinlerce kişi varken sizi diğer burs arayanların önüe geçirecek bir şeyler olmalı değil mi ?

Peki nedir bu bir şeyler ?

Yurtdışı eğitim fuarlarında, ofis görüşmelerim , internette sitelerim de, sosyal medya hesapalrımdan her gün abartısız burs konusunda bir sürü mesaj alıyorum. Herpsinin ortak derdi aynı : Burs...

Son 10 yılda yurtdışından burs alan ço kfazla öğrenci arkadaşım oldu. Kimisiyle uzun uzun sohbet etme şansım olsu kimisiyle burs bulduğu okul üzerine konuştuk vesaire. Ama bu kişilerin ortak olan bir kaç noktaları vardı. İşte o noktalar onları diğer burs arayan önğrencilere göre 3-5 adım öne taşıyan nedenlerdi.

Herşeyden önemlisi neden burs aradığınızı bilmeniz gerekiyor. Dedim ya o burs arayan öğrencilerle bir şekilde bir yerlerde karşılaşıyorum ama daha vatandaş ne için burs aradığını bilmiyor. Ezberlediği 3-5 cümleyi hemen sıralıyor ki ben bile burs verecek olsam ( umarım bir gün  bir vakfa sahip olursam ilk işim bu olacak ) tüm isteğim bir anda gidiyor. Çünkü bu konuda hiç bir şey okumuyor, araştırmıyor ve paylaşmıyor. Daha burs almak için gerekli kriterleri bile bilmiyor . E şimdi bu şekilde 1000 tane burs veren kurum veya kuruluşa, üniversiteye...vb başvurun size garanti ederim ki asla geri dönüş alamayacaksınız.

Gelelim meselenin özüne ( kusura bakmayın uzattığımın farkındayım edebiyatçı değilim idare ediniz efenim)

Yurtdışında burs bulmanız için önce şu soruları kendinize sorunuz...

- İngilizcem yeterli mi ?
- Ne tür bir burs arıyorum ?
- Burs bulsam bile o ülkede yaşayacak bir kültüre sahipmiyim ?
- Kendimi yeterince ifade edebiliyormuyum ?
- Türkiye ortalamsına göre nasıl bir öğrenci / kişiyim ?

Türkiye'de burs almanız için malesef kriterler bellidir. Ülkemizde öğrencilerin verilen burslar da bellidir ( 300 -500 ) hal böyle olunca hemen hepimizin ilk düşündüğü şey yabancı ülklerde ki bursların da bu kriterlere göre verildiği dir. Ama bu kocaman kocaman bir yalandır. Yani yabancıların kriterleri malesef sadece ekonomik yetersizlik değildir ! Düşünsenize yılda 2.milyon gencimiz üniversite sınavına giriyor tek kriter ne ? İlgili sınavdan istenen puan... Peki Harvard, MIT, Yale...vb üniverstelerde tek kriterin okulun ücreti olduğunu mu düşünüyorsunuz ? Eğer öyleyse çok işimiz var sizinle. Daha ilk başta size sorarlar... Neden MIT 'te okumak istiyorsun ? Seni neden üniversitemize alalım ? Neen biz ? Neden Sen ? Bu sarmaldan kurtulacak çok zeki cevapalrınız olmalı ve o cevaplar sosyal medya daki cevapalrınız gibi 140 karekterlik cevaplar olmaz. Eğer 140 karekterle burs ararsanız , 140 karekterle bir eğitim düşünürseniz kusura bakmayın ama sadece düşünürsünüz.  ( Buyrun bir forumlara lütfen bir göz atın, burs arayan öğrencilerin mesajlarını okuyun. Eğer siz burs veren bir kurum, kuruluş yada kişi olsaydınız 140 karekterlik mesajalrı okumak için bile zaman kaybedermiydiniz ? )

Yurtdışında Üniversite yada yüksek lisans eğitimi almak isteyen birisi iseniz gitmek istediğiniz ülkenin dilini çok çok iyi bilmeniz gerekir. Ya da yabancı diliniz çok iyi olmasa bile parlak bir eğitim geçmişine sahip olmanız gerekir. Mesela ben sizin yeriniz de olsam sporla ilgilenirdim ( yaş 38 bu saatten sonra zor ) Çünkü yurtdışı eğitim için verilen en önemli burslar daha çok sporcu burslarıdır ve neredeyse garanti gibidir. Şöyle ki diyelim ki lisanslı bir yüzücü, futbolcu yada basketbolcusunuz ve Amerika'da eğitim bursu arıyorsunuz. Diğer adayalra göre 10 - 0 öndesiniz. Ve Yabancı dil sorununuz da yoksa aslında çok büyük bir ölçüde burs bulmanız mümkündür.


Eh bursu keşke ben versem de hepinzie şartsız şurtsuz burs desek. Ama öyle değil işte... Size hatrı sayılır rakamlar verirler ve karşılığında sizden aslında kendinizi geliştirmiş bir birey olmanızı beklerler. ( yılda 40 - 60.000 USD , Avustralya'da Doktora öğrencileri 200.000 AUD 'a kadar burs alabilirler ve tamamen karşılıksız ).

Türkçesi şu arkadaşlar. Enerjinizi özelikle üniversite yılalrında doğru yerlerde kullanın. Mutlaka bir yabncı dili iyi derecede öğrenmeye bakın. Mutlaka yurtdışına bir şekilde çıkın. Çünkü Türkiye'ye bir de ordan bakın. Ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Yurtdışı burslar ile ilgili sorunuz olursa lütfen aşağıdaki boş alana yazınız. Mail adresinizi yazmaktan çekinmeyin asla siteden görünmeyecektir ve hiç bir yerle paylaşılmayacak aramız da bir sır kalacaktır.

Sevgi ve saygılarımla

Tunçağ Veli UNLU

Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim

http://www.eduvizyon.com
http://twitter.com/egitim_yurtdisi
http://www.facebook.com/eduvizyon

 | Puan: 10 / 24 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Muhammed { 22 Mart 2015 01:58:57 }
Merhabalar Ben Eskişehirde Sosyal bilimler sisesinde 11. sınıf öğrencisiyim. Avuatruya da Viyana üniversitesinde okumak istiyorum. B1 düzeyinde ingilizcem ve almancam var. Daha önce Göethe enstitüsünün düzenlediği bir dil kampına gittim almanyaya ve çok kez de yurt içine almanca ile ilgili yarışmalara katıldım. şuan da ise almanca bir tiyatroda oynuyorum daha sonra 2 Tübitak projesi yaptım ve Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatında Türkiye 2. liğim var ve yerel bir çok yarışamada ise başarılarım var. Bunları anlattım çünkü burs bulmak istiyorum. Neler yapabilirim?
kemal { 21 Mart 2015 14:21:36 }
Merhabalar, ben Belçikadaki KU Leuven üniversitesi Business Marketing bölümüne kabul aldım, burs imkaanlarını araştırıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkürler
Tuğba Doğan { 28 Şubat 2015 10:37:53 }
merhaba,

Ben lisans eğitimi çevre mühendisliğinde aldım. Şu anda hem çevre mühendisliğinde hem de nanoteknolojide yüksek lisans yapıyorum ve ikisi de tez aşamasında. 2016 şubat ta mezun olacağım ve yurtdışında çevre mühendisliği alanında doktora yapmak istiyorum. Bu konuda teknik anlamda beni yönlendirebilir misiniz? bir çok firma işletmeye yönlendiriyor ancak ben akademik bir kariyer istediğim için bu alanda devam etmek istiyorum. Yabancı dil konusunda bir sorunum yoktur IELTS puanım var.

Şimdiden teşekkürler
Abide Toksoy { 19 Şubat 2015 19:06:07 }
Merhaba ben önlisans hukuk yani adalet myo mezunuyum. Yurtdışında hukuk fakültesinde burs kazanmam için ne yapmam gerekiyor. Şuanda ing. kursu alıyorum IELTS - TOEFL sınavlarına gireceğim. mezunıyet derecem 2,58 :( son donemde dersler oldukca zordu 1. sınıftayken notlarım gayet ıyıydı fakat son sınıfta notlarım dustu :( Burs kazanma ıhtımalım nedır ve yurtdışında hukuk okumam ıcın neler yapmam gerekır? izlenmesi gereken yollar nedir? teşekkürler

-----------------------

Merhaba

Alanınızla ilgili olarak yanlış hatırlamıyorsam ( sitede haberini de yapmıştık ) TEV 'in bir bursu mevcut. dilerseniz bir araştırın. ( linki : http://www.tev.org.tr/burslarimiz/detay/Yurt-Disi-Burs-Basvurulari/52/49/0 ) Biraz acele etmeniz gerekiyor keza 27 şubat son başvuru tarihi.
HULYA OZDEMIR { 08 Şubat 2015 14:55:08 }
Merhaba, kızım British International Jeddah da son sınıfta IB2 Programını bu yıl bitirecek, SAT si 1880 : IB predicted te yaklaşık 38 gibi, IELTS sonucu 7.5 , Amerikada biology genetic eğitimi almak istiyor, 6 üniversiteye başvurduk, ilk olarak minnesota üniversitesinden kabul geldi ama bursla ilgili birşey yazmamışlar, sizin de bildiğiniz gibi Amerikada üniversiteler çok pahalı burs veya kredi için nasıl bir yol izlemeliyiz.FAFSA yı sadece Amerikan vatandaşları doldurabilir diyorlar ama bizde doldursak faydası olur mu? İlginiz için Teşekkürler.

----------------

Cevap : Hülya Hnm
FAFSA bir burs değildir. FAFSA Amerikan vatandaşları için yada bir şekilde Amerika'da ikamet izni almış kişilerin başvuruda bulunup yardım aldığı kuruluştur.Kişiler başvuruda bulunduktan sonra FAFSA ilgili kişiye ABD kendisi için hangi fonlar var, bunları nasıl alabilir , şartları nedir gibi spesifik konularda yönlendirme yapar. Yani kendisi direkt bir mali yardımda çoğunlukla bulunmaz.

Amerika'da ki bazı okullar bilgilerinize ulaşmak ve varsa kendi burs imkanlarını sunabilmek için FAFSA' ya başvurmanızı isteyebilirler ( bu sadece benim öngörümdür )Bu anlamda size tavsiyem Minnesota Universitesi ile görüşüp burs imkanları için görüşmeniz olacaktır. Eğer sizin FAFSA aracılı başvuru yapmanızı isterlerse ( küçük bir ihtimal ) başvuru yapmanızda fayda var.

İlk yıl için burs biraz zor olabilir. Buna hazırlıklı olmalısınız. Bana ulaşırsanız size burslar için bir kaç link vermek isterim.

FAFSA form bilgileri ve bazı burslar için : http://tr.dbfei.com/college-higher-education/college-scholarships/1017020782.html bu adresi inceleyebilirisiniz.

http://www.eduvizyon.com/iletisim buradan yazabilir

yada http://www.facebook.com/veliunlu buradan ekleyebilirsiniz.

İyi şanslar dilerim.
Fatih { 25 Ocak 2015 12:26:39 }
Tunçağ abi New York 'tan selamlar. herşey için teşekkürler herşey yolunda. Yardımların için teşekkür ederim. grşrz
Öykü { 15 Ocak 2015 12:39:56 }
Merhaba Tunçag bey haliç üni 2013 beslenme ve diyetetik mezunuyum.not ortalamam 3.01 aynı zamanda psikoloji yandal programını bitirdim.(3.22) 2012 yılında ingiltereye 1 aylık dil okuluna gittim gecen ay da isvicre''de bulundum. İngiltere veya Amerika''da yükseklisans yapmak istiyorum YLSY programını tavsiye edermisiniz ? Yurtdışında benim branşımda hangi burslara yönelmeliyim .                            

Sevgiler
Öykü

---------------

Selam Öykü

Acaba twitter yada facebook üzerinden iletişim kurabilir miyiz ?

http://twitter.com/egitim_yurtdisi
https://www.facebook.com/veli.unlu
Adem Güler { 16 Aralık 2014 12:19:21 }
Tunçağ hocam sözünü ettiğiniz Int.doorway bursları için için size burdan teşekkür etmek istedim. Gerçekten inanılmaz fikirler verdi bana. İnşaallah neticesi de güzel olur. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Adem Güler
KKTC - Girne
Diğer Sayfalar: 1. 2.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA